Dolina gejzírů a kaldera v.Uzon
Letí se vrtulníkem MI-8, je maximálně pro 22 pasažérů. Po celý den vás doprovází průvodce který i během letu hovoří o místech které prolétáte. Během letu je možno fotografovat s možností při otevřeném okně po pokynu průvodce. Vylétá se přibližně okolo 9 -11 hodin dopoledne podle počasí, návrat je ve večer po 21 – 22 hodině. K místu odletu vás odveze z PK autobus a nazpět taktéž. Let do Doliny gejzírů trvá maximálně 1,5 hod.
V průběhu letu letíte okolo v.Korjackého, který je zprava po směru letu. Po asi půlhodinovém letu následuje krátký oblet dvou aktivních vulkánů, v.Karymského, Karymského jezera a v.Malý Semjačik ( podrobný popis najdete v sekci Zajímavosti – vulkány centrální Kamčatky). V jeho prvním kráteru z jihu se nachází velké krásné tyrkysově modrozelené sirné jezero. Brzy se přilétá do Doliny Gejzírů a následuje asi 10 minutová přestávka na odpočinek. Poté absolvujete exkurzi doliny, viz popis níže. Vše je doplněné zajímavým odborným výkladem průvodce. Po absolvování této exkurze je přestávka na oběd a po ní se pokračuje přeletem přes Dolinu smrti na exkurzi po kaldeře v.Uzon. Zde uvidíte velkou kalderu ve které se nachází mnoho různobarevných termálních jezer, jezírek, různobarevné bahenní kotly, termální pole a jiné vulkanické úkazy ( podrobný popis najdete v sekci Zajímavosti – vulkány centrální Kamčatky). Po této exkurzi se odlétá zpět nad samotnou kalderou kterou si můžete nafotit. Let trvá opět asi 1,5 hodiny. Při zpátečním letu je asi hodinová zastávka v přírodním parku Nalyčevu kde si krátce odpočinete a vykoupete se v přírodních termálech. V průběhu dne je podle časové situace podán oběd a nealkoholické nápoje. Na tuto jednodenní exkurzi je nutné sebou vzít plavky, ručník a nápoje.Tuto exkurzi vám doporučuji, je opravdu velmi hodnotná a za relativně krátký čas je možno vidět mnoho krásných míst. Velmi obohatí váš pobyt na Kamčatce a budete na něho rádi vzpomínat.
Dolina gejzírů patří mezi přední přírodní unikát Ruska. Je to jedno z největších polí gejzírů na planetě. Na světě se nachází ještě tři takové místa s výskytem gejzírů. Je to Yellowstonský národní park nacházející se v USA, na Novém Zélandu a Islandě. Dolina gejzírů se nachází 200 km severně od Petropavlovsku Kamčatského. Neudivuje jenom turisty ale i vědce z celého světa. Stala se hojně navštěvovaným místem. Byla objevena v roce 1941 sovětskou geoložkou T.I.Ustinovou a itelmenským průvodcem A.P.Krupeninem. Údolí Doliny gejzírů se rozkládá podél řeky Gejzernaja až k jejímu soutoku s řekou Šumnaja. Gejzíry, bahenní kotly, jezírka se převážně nachází na levém břehu řeky Gejzernoj. Je jich tu přibližně na dvě stě. Většina místních gejzírů vyvrhuje vodu s párou pod ostrým úhlem, nikoliv do prostoru, do boka. Pouze několik gejzírů má kolem ústí kužel z vysrážených hornin, který je běžný u všech gejzírů ostatních lokalit na světě. Od sovětských dob je Dolina gejzírů jednou z nejznámnějších turistických atrakcí poloostrova. Od roku 1967 v něm byla zakázána neorganizovaná turistika, od roku 1977 jakýkoliv vstup na toto území. Po vybudování nové infrastruktury v roce 1993 bylo údolí opět zpřístupněno veřejnosti. Samostatný vstup byl opět přísně omezen a trvá doposud. Roku 1981 cyklon Elsa přinesl vydatné deště v důsledku kterých se silně pozvedla hladina řeky Gejzernaja o několik metrů. Některé gejzíry a termální prameny byly zaneseny nánosy silné vrstvy písku, bahna a kamenů. Tehdy zanikl gejzír Bolšaja pečka. Dne 3.6.2007 se zde udála další přírodní katastrofa. Ze sklonu hřbetu vlivem podmočení a narušením horních vrstev se do koryta řeky Gejzernaja sesunulo nepředstavitelně velké množství sutě kamení, balvanů, stromů a hlíny, čítajících miliony kubických metrů. Lavina se pohybovala neuvěřitelnou rychlostí, 35 – 40 km/hod. Naštěstí se v tu dobu v parku nikdo nenacházel, jen zaměstnanci parku. Jak uslyšeli neznámý zvuk uspěli jen vyběhnout z domků a nestačili se divit tomu co se děje. Zbylo jim jen bezmocně přihlížet co tento přírodní živel vytváří. Suť zakončila svou pouť těsně u domků NP. Z této sutě se vytvořila přírodní hráz která uzavřela dolinu, řeka zaplnila tento prostor a vytvořilo se zde velké termální jezero. Byla narušena činnost více jak desítky gejzírů včetně největšího gejzíru Velikána, protože se nacházely hluboko pod hladinou jezera.
Odkaz na těsně po katastrofě –
Odkaz na zaplavený gejzír –
Mezinárodní organizace UNESCO přispěla finananční částkou na obnovu a suť byla z koryta řeky Gejzernoj odstraněna. Postupem času a následným snižováním hladiny jezera se situace stabilizovala. Gejzíry, které byly zaplaveny a zaneseny sutí se postupně probouzeli, obnovovali a vznikli dokonce i nové. Jezero nakonec zmizelo a Dolina gejzírů se vrátila opět k životu.
Současná Dolina gejzírů představuje kaňon mezi horskými hřbety se šířkou do 4 km, hloubkou 400 m a délkou 8 km po které protéká řeka Gejzernaja. V délce 6 km většinou na levé straně břehu po toku řeky se nachází více jak 40 gejzírů, velké množství termálních pramenů, jezírka a bahenní kotly. Jsou rozděleny po místu výskytu do 9 termálních oblastí. Exurze probíhá po stezce v centrální časti Dolině gejzírů po 6, 7 a 8 termální oblasti.
Nejaktivnější část se nachází ve spodní části řeky Gejzernaja táhnoucí se v délce 3,5 km proti proudu řeky. Zde se nachází všechny druhy gejzírů, neustále aktivní, s pulzující aktivitou a také s pravidelnou aktivitou výstřiku vody a páry. Činnost gejzíru je rozdělen do třech stádií. V první stádiu se podzemní prostor gejzíru zaplňuje vodou, druhé je samotný výstřik proudu vody a následné páry a třetí stádium je fáze odpočinku. U každého gejzírů je svůj časový cyklus. Okolo gejzírů se vznikají barevné křemičité usazeniny různých tvarů které vytváří terasy, konusy, krátery a plošné pole. Nazýváme je gejzirit.
Všechny gejzíry mají své pojmenování které dostali podle svých různých charakteristik. Například podle zbarvení gejziritu (Сахарный – Cukrový, Жемчужный – Perlový, Малахитовый – Malachitový – zelený, Розовый – Růžový), také podle tvaru nebo umístění (Тройной – Trojitý, Грот – Hrot, Печкa – Sporák, Недоступный – Nedostupný, Сковородка – Pánvice, Сосед – Soused ), nebo podle rozměru, síly a aktivity (Великан – Velikán, Фонтан – Fontána, Большой – Velký, Малый – Malý).
Největší z nich se nazývá Velikán, před samotným výstřikem předchází silný třesk s následnými silnými erupcemi vody a páry. Voda vystřikuje až 30 m vysoko a chuchvalce páry se zvedají do výšky 300 m. Jeho aktivita trvá asi 2 minuty a je doprovázena silným syčivým zvukem unikající páry. Potom ještě asi 2 minuty intenzívně paří a následně utichá. Později z jeho kotle odtéká voda přičemž ještě neustále chrlí páru. V konci své aktivity za klokotavého zvuku utichá. Interval aktivity je pravidelně po 4 hodinách 30 minutách. Západně od Velikána se nachází gejzír Žemčužij. Jeho povrch pukliny je pokryt gejziritem připomínajích tvarem i barvou perly, odtud i název. Samotná erupce a výstřiky trvají asi 3 minuty a sloupy vody vystřikují výšky 10 – 12 m. Nachází se zde také gejzíry s dvěma nebo třemi kotly. Jedním z největších z nich je gejzír Trojitý, u něho probíhá erupce v délce 8 minut a interval od erupce k erupci je 2,5 hodiny. Každý ze zdejších gejzírů má určitý režim, některé menší vybuchují i pravidelným krátkým rytmem. Teplota vody gejzírů dosahuje až 98°С. Složení vody je chlorid sodný s celkovou mineralizací až 2 g / l, se zvýšeným obsahem kyseliny křemičité, s přítomností specifických mikročástic – lithia, rubidia a bóru. Složení plynu dominuje dusík.
Nedaleko Doliny gejzírů se nachází Dolina smrti. Rozkládá se 900 m od podnoží vulkánu Kichpinič. Byla objevena v roce 1975. Toto místo je tak nazýváno protože se tu vyskytuje velké množství uhynulé zvěře. Je to nevelká plocha území na kterém ze země uniká silně koncentrovaný sirovodík a sirné výpary. Do výšky asi 0,5 metru je koncetrace ještě dosti silná a proto i smrtelná. Z narůstající výškou koncentrace slábne. Nejprve tu hyne drobná zvěř, myši a drobní ptáci. Jich tu zahlédnou jako snadnou kořist větší druhy zvěře jako krkavec, orel, liška které potká stejný osud. Nakonec jsem přichází i medvědi a ti tu hynou také. Zvěři která jsem zabloudí stačí jen několik málo minut. Vědeckým bádáním bylo zjištěno, že nejprve přichází nevolnost, později dochází k silnému kroužení hlavy a k závratím a nakonec silně vzrůstající slabost a živý tvor ztrácí vědomí. Pitvou bylo zjištěno, že dochází k silnému masivnímu krvácení vnitřních orgánů. Játra, ledviny, slezina uhynulých živočichů vypadaly jako by je něco zevnitř naleptalo.Toto území není součástí exkurze a turisty není navštěvováno. Jen se nad ním prolétá vrtulníkem při přeletu z Doliny gejzírů na exkurzi kaldery v.Uzon.
Druhým místem které je součástí programu této exkurze je kaldera vulkánu Uzon. Podrobně ji popisuji v sekci Zajímavá místa – vulkány centrální Kamčatky – kaldera v.Uzon
Třetím místem které je součástí programu této exkurze je přírodní oblastní park Nalyčevo. Podrobně ji popisuji v sekci Zajímavá místa – Termální prameny – dolina Nalyčevo
Video Dolina gejzírů: >>> ZDE