v.Ksudač a ř.Chodutka

Vulkán Ksudač a termální řeka Chodutka

Tato exkurze je nová a je nabízena po celý rok. Letí se vrtulníkem MI-8, je maximálně pro 22 pasažérů a letí s vámi průvodce. V průběhu letu hovoří místech které prolétáte. Během letu je možno fotografovat. Vylétá se přibližně okolo 9 -11 hod dopoledne podle počasí, návrat je ve večer po 21 – 22 hodině. K místu odletu vás odveze z PK autobus a nazpět taktéž. Program této exkurze je následovný.

Vylétá se směrem na jihovýchod, zanedlouho průlet kolem vulkánu Viljučínskému, let pokračuje směrem k vulkánu Mutnovskému. Zde se naskýtají neskutečně krásné pohledy na tento rozsáhlý vulkán. Oblétá se aktivní kráter a s ním sousedící kráter s jezírkem a potom centrální kráter s ledovcem a fumarolným polem.

Let pokračuje průletem vedle Opasného kaňonu s následným nedalekým přeletem k vulkánu Gorely který má celkem 11 kráterů. Nad tímto vulkánem se provádí oblet nad všemi vzájemně sousedícími krátery které tvoří celou skupinu vzájemně sousedících kráterů různé velikosti, hloubky a tvaru. Nejkrásnější pohledy jsou na krátery s jezírky a nedaleko od nich je i jeden velký postraní kráter. Tím končí pohled na tento vulkán a nabíráme kurs na jih poloostrova k vulkánu Ksudač.

Přelet trvá asi 30 minut. Vulkán tvoří velmi rozsáhlá kaldera ve které se nachází dvě jezera. V těchto místech se také nachází mnoho míst s hydrotermální aktivitou. Oblétáme celou velkou  kalderu obou jezer a přistáváme na břehu Pramenitého jezera. Zde se nachází tzv. Horká pláž. Je to asi 200 m dlouhý břeh jezera. Tento úsek břehu je prohříván spodními mnohačetnými termálními prameny. Je to přírodní kuriozita Kamčatky.

Po prohlídce pokračujeme krátkým přeletem směrem na sever pod úpatí vulkánu Chodutka na nedalekou termální řeku Pravuju Chodutku. Je to jedna z nejznámějších termálních řek poloostrova. Termální voda v řece dosahuje teploty od 49 do 37°С, voda má křemičité složení a je léčivá. Teplá část řeky má délku asi 1 km. Zde je asi hodinová zastávka a dostatek času na odpočinek a okoupání. Exkurze končí a po ní se odtud odlétá nazpět. Doba letu okolo 45 minut. Na tuto exkurzi je nutné vzít sebou ručník a plavky.

Podrobněji jsou tyto všechny vulkány popsány v sekci   Zajímavá místa – vulkány jižní Kamčatky

Termální řeka Chodutka je podrobněji popsána v sekci   Zajímavá místa – Termální prameny

Videa na youtube.com: 12

▲Nahoru na stránku▲

Nejnovější příspěvky